Gotu kola neboli pupečník asijský nebo také brahmí zaujímá v tradiční indické i čínské medicíně důležité místo. Proslula svým působením na nervovou soustavu, kterou uklidňuje a posiluje. Proto ji používají jogíni před zahájením meditace. Pomáhá jim vyvážit pravou a levou hemisféru mozku a navodit stav harmonie.
Indové věří, že listy gotu koly tlumí příznaky stáří a přispívají k dlouhověkosti. Je kultovní bylinou mistrů jógy i jiných orientálních umění. V tradiční medicíně se uvádí, že skrze nervovou soustavu pomáhá ovlivňovat mnoho biologických dějů – zlepšovat mentální funkce, zpomalovat degenerativní změny v mozku, eliminovat vznik a rozvoj křečových žil či sraženin, urychlovat rekonstrukci vnitřních tkání a kůže po nemocech a úrazech. Údajně také pomáhá zmírňovat bolesti hlavy, poruchy spánku, posilovat paměť, snižovat únavu a depresivní náladu. Je vhodná jako pomoc při hojení, proti revmatickým bolestem, proti zadržování vody v organismu, při chrapotu, kašli a kožních onemocněních.
Hlavní účinky:
navozuje psychickou vyrovnanost, odstraňuje úzkost
zlepšuje prokrvení mozku, a tím jeho výkonnost
pomáhá při stařecké demenci a senilitě
přispívá k léčbě bércových vředů a cukrovky
zmírňuje otoky a celulitidu, zvyšuje pružnost kůže (i zevně)
urychluje hojení ran, aft i zánětu žil
preventivně působí proti revmatismu i astmatu
snižuje usazování cholesterolu v cévách
zlepšuje kardiovaskulární systém
napomáhá lymfatickému systému, podporuje koloběh tekutin
odstraňuje mentální blokády, pomáhá léčit epilepsii
čistí krev, zlepšuje krev při chudokrevnosti, snižuje krevní tlak
pomáhá při léčbě psoriázy a ekzémů
Gotu kola (Ji Xue Cao) podle tradiční čínské medicíny:
- hořká, chladná, odvádějící dolů
- tropismus k plicím, slezině, ledvinám
- čistí horko a podporuje močení, odstraňuje toxiny a otoky
- používá se na žloutenku horkého a vlhkého typu, bolesti krku, krvácení z nosu, břišní bolesti, krev v moči, průjem způsobený letním horkem, ledvinové kamínky
Pozor: ve velkých dávkách může vyvolat bolest hlavy, nebo zhoršit svědění pokožky.
Užívají se zejména listy pupečníku (čerstvé i sušené): lžička podrcených listů na šálek vroucí vody. Nálev lze popíjet jednou až třikrát denně, zvláště v náročném a zátěžovém období. Po třech týdnech užívání je vhodné učinit týdenní pauzu, pak lze kůru zopakovat.
V Asii jsou listy pupečníku přidávány čerstvé do zeleninových salátů, nebo se krátce povaří či podusí a podávají jako příloha. Známá je šťáva z listů oslazená cukrem. V Indii se čerstvé listy připravují s ghí, nebo se z nich vyrábí léčivý sirup.
Pupečník je štíhlá plazivá, půdokryvná trvalka. Není mrazuvzdorný, proto se pěstuje v nádobách, ať už celoročně v pokoji, nebo jako přenosná rostlina. Velmi dobře vypadá v prostorném závěsném květináči, truhlíku či košíku, ze kterého výhony volně splývají. Vyhovuje mu humózní substrát s příměsí písku, který by měl být stále mírně vlhký. Snadno se množí odnožemi.
Co se týče účinných složek, uvádí se hlavně tzv. triterpeny, konkrétně asiatikosidy. Podle odborníků zvyšují tvorbu kolagenu v kostech a chrupavkách a napomáhají zlepšení periferního krevního oběhu. Vědci prokázali, že Gotu kola posiluje buňky v cévních stěnách, čímž napomáhá průtoku krve. Právě tyto vlastnosti z ní dělají doplněk při celkové léčbě křečových žil. Protože podporuje zdravý vývoj pojivové tkáně, může hrát také pozitivní roli v léčbě popálenin, koloidních jizev, vředů a různých ran, proto se také doporučuje při lupénce a ekzémech.
Další zajímavosti, tipy a doporučení najdete v kategorii „Články“ – Byliny, potraviny, produkty
Pro objednání na osobní diagnostiku použijte kontaktní formulář níže, nebo napište na email tradicniterapie@gmail.com. Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde.
Comments