top of page

Na zklidnění mysli pomůže gotu kola

Gotu kola neboli pupečník asijský nebo také brahmí zaujímá v tradiční indické i čínské medicíně důležité místo. Proslula svým působením na nervovou soustavu, kterou uklidňuje a posiluje. Proto ji používají jogíni před zahájením meditace. Pomáhá jim vyvážit pravou a levou hemisféru mozku a navodit stav harmonie.


Indové věří, že listy gotu koly tlumí příznaky stáří a přispívají k dlouhověkosti. Je kultovní bylinou mistrů jógy i jiných orientálních umění. V tradiční medicíně se uvádí, že skrze nervovou soustavu pomáhá ovlivňovat mnoho biologických dějů – zlepšovat mentální funkce, zpomalovat degenerativní změny v mozku, eliminovat vznik a rozvoj křečových žil či sraženin, urychlovat rekonstrukci vnitřních tkání a kůže po nemocech a úrazech. Údajně také pomáhá zmírňovat bolesti hlavy, poruchy spánku, posilovat paměť, snižovat únavu a depresivní náladu. Je vhodná jako pomoc při hojení, proti revmatickým bolestem, proti zadržování vody v organismu, při chrapotu, kašli a kožních onemocněních.


Hlavní účinky:

 • navozuje psychickou vyrovnanost, odstraňuje úzkost

 • zlepšuje prokrvení mozku, a tím jeho výkonnost

 • pomáhá při stařecké demenci a senilitě

 • přispívá k léčbě bércových vředů a cukrovky

 • zmírňuje otoky a celulitidu, zvyšuje pružnost kůže (i zevně)

 • urychluje hojení ran, aft i zánětu žil

 • preventivně působí proti revmatismu i astmatu

 • snižuje usazování cholesterolu v cévách

 • zlepšuje kardiovaskulární systém

 • napomáhá lymfatickému systému, podporuje koloběh tekutin

 • odstraňuje mentální blokády, pomáhá léčit epilepsii

 • čistí krev, zlepšuje krev při chudokrevnosti, snižuje krevní tlak

 • pomáhá při léčbě psoriázy a ekzémů


Gotu kola (Ji Xue Cao) podle tradiční čínské medicíny:

- hořká, chladná, odvádějící dolů

- tropismus k plicím, slezině, ledvinám

- čistí horko a podporuje močení, odstraňuje toxiny a otoky

- používá se na žloutenku horkého a vlhkého typu, bolesti krku, krvácení z nosu, břišní bolesti, krev v moči, průjem způsobený letním horkem, ledvinové kamínky


Pozor: ve velkých dávkách může vyvolat bolest hlavy, nebo zhoršit svědění pokožky.


Užívají se zejména listy pupečníku (čerstvé i sušené): lžička podrcených listů na šálek vroucí vody. Nálev lze popíjet jednou až třikrát denně, zvláště v náročném a zátěžovém období. Po třech týdnech užívání je vhodné učinit týdenní pauzu, pak lze kůru zopakovat.

V Asii jsou listy pupečníku přidávány čerstvé do zeleninových salátů, nebo se krátce povaří či podusí a podávají jako příloha. Známá je šťáva z listů oslazená cukrem. V Indii se čerstvé listy připravují s ghí, nebo se z nich vyrábí léčivý sirup.Pupečník je štíhlá plazivá, půdokryvná trvalka. Není mrazuvzdorný, proto se pěstuje v nádobách, ať už celoročně v pokoji, nebo jako přenosná rostlina. Velmi dobře vypadá v prostorném závěsném květináči, truhlíku či košíku, ze kterého výhony volně splývají. Vyhovuje mu humózní substrát s příměsí písku, který by měl být stále mírně vlhký. Snadno se množí odnožemi.


Co se týče účinných složek, uvádí se hlavně tzv. triterpeny, konkrétně asiatikosidy. Podle odborníků zvyšují tvorbu kolagenu v kostech a chrupavkách a napomáhají zlepšení periferního krevního oběhu. Vědci prokázali, že Gotu kola posiluje buňky v cévních stěnách, čímž napomáhá průtoku krve. Právě tyto vlastnosti z ní dělají doplněk při celkové léčbě křečových žil. Protože podporuje zdravý vývoj pojivové tkáně, může hrát také pozitivní roli v léčbě popálenin, koloidních jizev, vředů a různých ran, proto se také doporučuje při lupénce a ekzémech.


Další zajímavosti, tipy a doporučení najdete v kategorii „Články“ – Byliny, potraviny, produkty


Pro objednání na osobní diagnostiku použijte kontaktní formulář níže, nebo napište na email tradicniterapie@gmail.com. Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde.

Comments


bottom of page