top of page

Pitný režim jako další reklamní kampaň?

Kdybyste před několika desítkami let zmínili, že se bude prodávat balená voda a že dokonce budou mladí lidé posedlí pitným režimem, asi by vám mnozí neuvěřili.


Voda tvoří zhruba 60% hmotnosti lidského těla. Voda se z organizmu ztrácí hlavně močením a pocením.


Mnoho společností doporučuje denní příjem vody kolem 2 litrů. Jak k tomuto číslu došly, není zcela jasné a zdá se, že celý šrumec kolem pitného režimu je hlavně chytrý způsob, jak nás nutit utrácet za balenou vodu. Někteří „odborníci“ dokonce tvrdí, že jsme všichni vlastně na pokraji dehydratace a že bychom měli vodu popíjet neustále a po celý den a to i tehdy, když zrovna nemáme žízeň.


Každý je jiný a každý potřebuje jinou dávku vody. I tady platí – všeho s mírou a všeho moc škodí.


Skutečně je výzkumy potvrzeno, že nedostatek vody v organismu způsobuje únavu a horší fungování mozku. Lehká dehydratace může také negativně ovlivnit sportovní výkony, zejména snížení vytrvalosti.

Nedostatek tekutin také může zpomalovat metabolismus. Navíc pití vody pomáhá (zejména u starších lidí) snižovat celkové množství přijatých kalorií a pomáhá tak při hubnutí. Výzkumy prokázaly, že skutečně pití neslazené vody před jídlem má vliv na snižování hmotnosti.


Zvýšený příjem vody může pozitivně působit v léčbě řady různých onemocnění, jako je zácpa, rakovina tlustého střeva, ledvinové kameny či akné.


Čistá voda není jedinou tekutinou, která se podílí na udržování rovnováhy tekutin v těle. Svou roli hrají také jiné nápoje a dokonce i některé potraviny mohou mít podstatný vliv na hydrataci organismu.


Podle některých výzkumů se zdá, že pití čisté vody je ideální. Naopak jiné výzkumy dokazují, že mnohem lépe tělo vstřebává tekutiny spojené s jinými látkami, tedy neochucené džusy, zelenina, smoothie, polévky, minerálky apod.


Jedním z často opakovaných mýtů je, že nápoje s obsahem kofeinu (jako je například káva nebo čaj) se do denního příjmu tekutin nepočítají, protože kofein má diuretické účinky (vyvolává močení). Studie ale prokázaly, že diuretický účinek těchto nápojů je velmi slabý.

Kolik vody denně vypít je velmi individuální. Žízeň je kontrolovaný mechanizmus, podobně jako dýchání (prostě je to něco co si vědomě neuvědomujeme a funguje to nezávisle na naší vůli).


Většina lidí vůbec nemusí denní příjem vody řešit. Žízeň je spolehlivým mechanismem. Stále více studií dokazuje, že zásada pít alespoň 2 litry tekutin denně, je úplně vymyšlená a není podložena žádným vědeckým základem.


Určitě je vhodné zvýšit příjem vody v případě, kdy se intenzivněji potíte, tedy zejména při cvičení nebo za velmi teplého počasí (zejména v suchém podnebí).


Zvýšenou potřebu vody mají také kojící ženy. Určitě je třeba doplnit vodu po střevních onemocněních, kdy bývá organismus dehydrován kvůli zvracení a průjmu.


Denní příjem vody by si pravidelně měli hlídat také starší osoby, protože ve vyšším věku mechanizmus žízně nefunguje tak spolehlivě. V běžných případech ale není nutné neustále popíjet nějaké tekutiny, či sebou dokonce nosit láhev s vodou a co půl hodiny z ní usrkávat.


Důvěřujte svému tělu a svým potřebám. Další rady, tipy a doporučení najdete v sekci „Články


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme o jejich nekopírování, děkujeme.


Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, nebo telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde. (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, tuina, shiatsu, neurolingvistické programování psychiky NLP atd.)

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

Comments


bottom of page