Společné stolování zlepšuje vztahy i zdraví

Chcete mít šťastnou a spokojenou rodinu? Zaveďte společné stolování! Deset z deseti psychologů potvrzují, že rodinné stolování utužuje vztahy, zlepšuje přátelskou atmosféru, milostný život a dokonce i chování a prospěch dětí ve škole! Lépe se daří rodinám, kde se všichni schází u společného jídla.


Společné jídlo vždy patřilo k příběhu lidstva, zejména k oslavám. Dává lidem pocit řádu, sounáležitosti, pospolitosti a bezpečí. Stolování je rituál, který je dobré alespoň občas dodržovat.


Velký stůl je symbolem soudržnosti rodiny. U něj se odehrávají nejdůležitější rodinné porady a řeší zásadní věci. U něj si sdělujeme své zážitky, myšlenky a pocity. Společné jídlo, tedy sdílení něčeho příjemného, bývá navíc projevem dobré vůle. Když se s někým chceme přátelit a mít s ním dobré vztahy, zveme ho k našemu stolu.


Děti, které často jedí s rodinou, mají jen málokdy vážné problémy se svým chováním, dodržováním školního řádu nebo s tím, že by se projevovaly agresivně. Naopak, vykazují větší emoční stabilitu a psychickou odolnost, méně tíhnou k depresím a psychickým problémům.


Společné stolování dokonce zlepšuje schopnost se vyjadřovat, rozumět určitým věcem nebo situacím. Důležité přitom je, aby spolu členové rodiny opravdu mluvili a navzájem se vnímali.


Ať už jíte sami nebo společně, určitě byste u jídla neměli sledovat televizi, poslouchat rádio nebo používat mobil či počítač. Je nutné vnímat pouze jídlo a případně ostatní spoluhodovníky. Alespoň chvíli se věnovat pouze sobě a svým blízkým.


V ideálním případě zkuste připravovat kvalitní domácí pokrmy. Je to levnější, zdravější a v budoucnu se vám to mnohonásobně vrátí.


Zkoušejte nové chutě a platí to i pro děti – rodiče jim často vaří jen to, co vědí, že děti snědí. Rodiče ale vědí lépe, co je pro malý organismus vhodné, proto by neměli svým potomkům příliš ustupovat. Z dětského světa se vytrácí jednoznačnost. Čím dál méně slyší v rodinách jasné ano a jasné ne. Jenže ony potřebují autority, potřebují jasná sdělení a jasná pravidla.


Více o zdravém stravování najdete v textech v kategorii „Články


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.

S čím vám mohu pomoci:

  1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

  2. Detoxikace, redukce váhy

  3. Únava, potíže se spánkem

  4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

  5. Akné, ekzémy, plísně

  6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

  7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

#jídlo