top of page

Zlepšuje sexuální touhu, ale také uzdravuje

Kotvičník zemní je rostlina využívaná po celém světě pro svůj přínos pro zdraví. Především chrání srdce, léčí deprese a zvyšuje i libido.


Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je špičatá středomořská rostlina nacházející se po celém světě. Zatímco v Řecku se užíval pro zvýšení sexuálního apetitu, v Číně ho lékaři doporučovali na léčbu nemocných jater a ledvin. Nyní je celosvětově známý zejména jako tzv. zelená viagra a velmi si ho oblíbili sportovci.


Na konci 20. století byl kotvičník zkoumán ve vědeckých laboratořích, kde izolovali několik zdraví prospěšných látek a navíc potvrdili jeho léčivé účinky. Mimořádná kombinace fytosterolů činí z kotvičníku rostlinu s nejefektivnější kombinací účinných látek, které věda v jediné rostlině objevila. Tím jsou dány i jeho mimořádné účinky.


Jednoletá bylina Kotvičník zemní:

 1. zvyšuje hladinu testosteronu u mužů a estrogenu (konkrétně estradiolu) u žen

 2. zlepšuje potenci mužů a sexuální touhu žen

 3. brání hypertrofii a zánětu prostaty

 4. užívá se k léčbě jaterních, ledvinových a kardiovaskulárních onemocnění

 5. uvolňuje napětí, obnovuje vitalitu

 6. podporuje redukci tuku a zvyšuje objem svalové hmoty

 7. používá se při klimakteriu na potlačení nepříjemných stavů

Podle některých lékařů je kotvičník požehnáním pro muže, kterým zvýšení hladiny testosteronu podpoří kromě růstu svalů i typicky mužské znaky (růst vousů, hluboký hlas, sexuální pudy, potence, schopnost sebeprosazení), což je velmi vítaným vlivem v době mužského pokolení zženštilého nebývalým přísunem ženských hormonů, v důsledku plošně užívané hormonální antikoncepce a jejímu následnému úniku močí přes čističky odpadních vod do životního prostředí a zpět do pitné vody. Kotvičník zemní podporuje tvorbu pohlavních hormonů, které z mladíků dělají skutečné muže.


Kotvičník podle tradiční čínské medicíny:

 1. ponořuje jang jater (léčí migrény, závratě, nespavost, podrážděnost)

 2. rozptyluje stoupající jaterní jang

 3. zprůchodňuje stagnující energii Qi (čchi) jater

 4. vypuzuje jaterní vítr a utišuje svědění (při ekzémech a kožních vyrážkách)

Nejčastěji je Kotvičník zemní využíván pro své adaptogenní účinky, kdy pomáhá s překonáním stresových situací, posiluje fyzickou a psychickou odolnost organismu a dodává tělu ztracenou energii a vitalitu. Pokud hledáte kvalitní doplněk stravy, vždy kupujte kotvičník s vysokým obsahem saponinů, ideální poměr saponinů je 90 %, čím vyšší obsah tím lépe.


Z kotvičníku se v čínské medicíně nejčastěji využívá plod, u nás je k dostání spíše nať.


"Kotvičník zemní plod by měl mít komplexnější působení a méně razantní působení, než list. Čínská fytoterapie ho používá jako všestranné tonikum, u nás se používá nejvíce pro zvýšení potence u mužů, podporu činnosti svalů, pro obnovu svalů (sportovci, senioři) a pro obnovu produkce testosteronu. Jaterní vítr, pokud už vznikl, bude spíše zhoršovat, protože kotvičník se nesmí používat při prázdnotě jinu - a jaterní vítr vzniká z více příčin, ale právě při tom nedostatku jinu nejčastěji," upozorňuje fytoterapeutka Romana Farna s tím, že list i semeno kotvičníku má tu nevýhodu, že prokrvuje oblast spodního zářiče, pánevního dna - může vyvolat svědění kolem pochvy a svědění řitního otvoru, nutí ke škrábání se až do krve, při hemoroidech tyto mohou začít krvácet i bez škrábání. Takže neužívat dlouhodobě a opatrně při dávkování.


"Důležité je uvědomit si, že čínská fytoterapie nepoužívá byliny samostatně, jako je tomu často u nás, ale míchá je do směsí o mnoha druzích - tím posílí žádoucí účinky a odstraní nežádoucí působení. Takže kotvičník ve vhodné směsi žádné překrvování a svědění způsobovat nemusí," dodává Farna.


Další rady, tipy a doporučení najdete v sekci „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.

Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Jako certifikovaná terapeutka vám ráda pomohu na vaší cestě ke spokojenosti. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, případně telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, tuina atd.) se dočtete na www.tradicniterapie.cz.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

Comments


bottom of page