TČM léčí i pomocí jídla – co jsou Jin Jang pokrmy

Pro udržení rovnováhy v těle je vhodné se zabývat i tím, zda jsou potraviny zahřívající či ochlazující. Dle zásad tradiční medicíny jsou potraviny jangové a jinové. Jejich původní povaha se přitom může změnit způsobem přípravy.


Mezi jangové (zahřívající) potraviny patří především maso, nejvíce jinový (ochlazující) je cukr. Často lidé kolísají mezi těmito extrémy a mají nezvladatelné chutě.


V harmonickém středu se nachází neutrální rýže, jáhly, hrách, čočka, králičí a skopové maso. Pro každého je ale vhodný jiný jídelníček. Svůj osobní jídelníček si můžete objednat na tradicniterapie@gmail.com


Pro zeleninu platí:

 1. Co roste nad zemí, je jin. Co roste pod zemí, je jang.

 2. Co má měkkou slupku, je jin. Co má tvrdou slupku, je jang.

 3. Co dozrává v létě, je jin.

 4. Co dozrává na podzim, je jang.

 5. Pokrmy připravené dušením nebo na páře, jsou jinové.

 6. Pečením a smažením dojde k jangizaci.

A protože mezi příčiny nemocí patří podle tibetské medicíny zejména neznalost a chybný pohled na svět, dá se říct, že neznalost a porušování stravovacích rytmů se negativně projevují na našem životě.

V praxi to může vypadat i tak, že kousek čokolády nás uvolní a vyvolá rozvernější jin náladu. Časté mlsání ale způsobí vážné potíže. Navíc přebytek jinu začne vyvolávat zvýšenou touhu po jangu, třeba po smažené klobáse.


A naopak – člověk, který se láduje masem a smaženým jídlem bude mít nepřekonatelnou chuť na sladkosti či alkohol, protože ten mu dodá jin.


Základem je tedy rovnováha. V současnosti má symptomy nadbytku horka méně lidí, daleko běžnější je tzv. nedostatečný jin (Yin Xu), který je způsobený nedostatkem jinových tekutin a krve. Takový člověk je neklidný, úzkostný a obvykle celý den usrkává limonády. Zde je nutné jíst ječmen, rýži, proso, quinou, tofu, mořské řasy, ostružiny, maliny, moruše, slepičí vejce, kozí sýry.


Více o rovnovážném stravování jsme psali v dalších textech, najdete je v sekci „Články“ – Principy tradiční medicíny a její metody.


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme o jejich nekopírování. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.


S čím vám mohu pomoci:

 1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

 2. Detoxikace, redukce váhy

 3. Únava, potíže se spánkem

 4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

 5. Akné, ekzémy, plísně

 6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

 7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

#jin #jingjang #jingjangpokrmy