Zakázané potraviny

V tradiční dietetice jsou potraviny, které jsou téměř zakázané. Obecně platí, že je dobré se vyhýbat bílému cukru. Při konkrétní léčbě je však také nutné (pokud má být terapie maximálně úspěšná) dodržovat i některá další omezení.


Některé příklady kontraindikací:

 1. Slizké (lesklé) potraviny jako med nebo špenát jsou kontraindikovány při kluzkých projevech (průjem, spermatorrhoea).

 2. „Vypouštějící“ potraviny (fa wu) jako je kuře, kreveta, humr, mušle, burské oříšky, se nesmí užívat při červených vyrážkách na kůži (ekzémy, kopřivka, psoriáza, neurodermatitida), protože jsou horké a doplňují jang (yang) ledvin.

 3. Při léčbě ženšenem jsou zakázány ředkvičky a černý i zelený čaj.

 4. Při léčbě jater se nesmí jíst žádné kyselé potraviny.

 5. Při léčbě plic je třeba se vyhýbat hořkým potravinám.

 6. Při onemocnění sleziny a žaludku jsou zakázané slané potraviny.

Jak konkrétně působí sladká, hořká, kyselá i jiné chuti, se dočtete v textu Chutě potravin mají zásadní dopad na organismus


Nejčastěji lidé trpí slabou slezinou, pak je nutné vyhýbat se:


Cukrům, sladidlům, chlazeným a mraženým výrobkům, ochlazující zelenině a ovoci.


U žen je časté stísnění jater s horkostí žaludku, pak jsou kontraindikovány:


Ořechy, tučné maso, pečivo, pálivé a kořeněné pokrmy, alkohol, mražené potraviny.

(V případě onemocnění jater je nutné nejprve léčit slezinu, protože slezina dokáže játra podržet. Lidé s nemocnými játry tíhnou k přísnosti, vyžadují přesný seznam zákazů, ale podstatou při léčbě jater je nutnost se uvolnit a relaxovat, to je podstata léčby jaterní stísněnosti a stagnace.)


Základní dieta prospěšná pro střední ohniště tedy slezinu a žaludek:


Denně čerstvé uvařené teplé jídlo, spousta dušené i syrové zeleniny, hodně obilnin, trocha luštěnin, špetka ovoce a maličko semen a ořechů. Žádná sladidla a cukry, nic studeného, minimum mléčných výrobků a masa. Po vydatném obědě cucat čistou lékořici bez cukru (podpoří trávení).


Univerzálním lékem pro trávení je snídaně formou rozvařené rýže „Congee“. Hrnek kulatozrnné rýže důkladně properte ve vodě, pak přidejte vodu (na 1 díl rýže až 10 dílů vody), osolte špetkou soli a na mírném ohni pomalu vařte několik hodin (cca 4 hodiny), až se voda vstřebá a rýže se zcela rozvaří. Použijeme raději velký hrnec, rýže může během varu hodně pěnit.

Kaši lze navařit dopředu a pak druhý den jen ohřát. Lepší je ale čerstvá. Užívá se vždy jen hrnek této léčivé kaše. Z hlediska tradiční medicíny Congee posiluje trávení, detoxikaci a odstraňuje přebytečnou vlhkost.


Velmi prospěšné je pít ráno vývar ze sladké zeleniny (uvařit na kostičky nakrájenou cibuli, dýni, mrkev a zelí, případně také řepu) a popíjet.


Jak dále podpořit zažívání, najdete v textech v kategorii „Články“ – Diety, hubnutí, diabetes

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.

S čím vám mohu pomoci:

 1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

 2. Detoxikace, redukce váhy

 3. Únava, potíže se spánkem

 4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

 5. Akné, ekzémy, plísně

 6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

 7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

#chuť #cojíst #zakázanépotraviny

Objednejte se na individuální konzultaci

banner_bez popisu.jpg

© 2023 by Train of Thoughts. Proudly created with Wix.com