Barva potravin hraje důležitou roli

Barva potravin je velmi důležitá. Tmavé potraviny dle lidové medicíny obvykle zahřívají, světlé obvykle ochlazují. Proto je v zimě vhodnější pít červené víno a v létě bílé…. Ovšem, ne vždy je barva rozhodující.

Kdo trpí zácpou, měl by jíst zejména žluté potraviny a vyhýbat se modrozeleným. Žluté potraviny stimulují peristaltiku, zatímco modrá barva chladí a stahuje. Žluté potraviny pomáhají čistit organismus. Hlavní oblastí působení jsou střeva, játra, stejně tak i ledviny, nebo žlučník. Žluté potraviny také velmi dobře ovlivňují lymfatický systém. Mezi zdravé žluté potraviny patří banány, kukuřice, citrony, žlutá paprika, ananas, broskve, nektarinky, žloutky, papája.

Lidem se záněty více prospívají modré nebo zelené potraviny bohaté na chlorofyl, železo a kyselinu listovou. Zelené potraviny zlepšují kvalitu krve a tak lépe zásobují organismus kyslíkem. Dále však zelené potraviny obsahují takzvaný lutein, který umí zlepšovat zrak. Mezi top zelené potraviny patří brokolice, špenát, pórek, mangold, růžičková kapusta, hroznové víno, avokádo, zelí, salát.

Asi nejlepší ochranou jsou modro-fialové potraviny. Patří mezi nejsilnější antioxidanty. Navíc snižují výskyt srdečních chorob, Alzheimerovy choroby a co víc, zpomalují stárnutí. Vhodné modré potraviny jsou lilek, fialové hrozny, švestky, brusinky, borůvky, ostružiny, řepa.

Kombinace potravin, které mají červenou barvu, je skvělá třeba v případě, kdy chcete zlepšit krevní oběh, kdy chcete eliminovat problémy se srdcem, nebo je vaším cílem zlepšit krevní tlak, který ovlivňují ucpané žíly a cholesterol. Červené zelenině dává její krásnou barvu lykopen. Lykopen je karotenoid, který může snížit riziko srdečních onemocnění, nabízí určitou ochranu před rakovinou prostaty a dokonce udržuje pokožku hladší. Mezi červené potraviny patří červená paprika, rajčata, červené zelí, bobuloviny, třešně, maliny, vodní meloun, granátová jablka, červená čočka, červené fazole, jahody.

Oranžové potraviny mohou pomoci při spalování tukových zásob. Čistí játra, podporují činnost ledvin, snižují cholesterol a také tlak. Vhodné oranžové potraviny jsou mrkev, dýně, meruňky, mango, ananasový meloun, pomeranč, mandarinky, sladké brambory batáty. Oranžové potraviny jsou plné karotenoidů, který se v těle změní na vitamín A. Vitamín A je potřebný pro růst buněk, imunitní funkce a dobré vidění.

Bílá barva snižuje krevní tlak i cholesterol a slouží jako prevence proti chřipce. Bílé zbarvení způsobují anthokyaniny. Do bílé skupiny patří rýže, květák, tvaroh, brukev, pórek, jarní cibulka, čekanka, mléko. Za favorita z oblasti bílých druhů zeleniny je považován česnek, který je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik. Bílé potraviny se užívají při léčbě plic (např. cibule, česnek, bílá ředkev, lotosový kořen).

Další zajímavosti o potravinách najdete v kategorii „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *