Co způsobuje nemoci močových cest podle TČM

Každý rok navštíví lékaře v Evropě s infekcí močových cest kolem 10 miliónů lidí. Podle západní medicíny jsou na vině bakterie, které se vytvoří v močovém ústrojí a v závažných případech postoupí až do ledvin. Může to být ale i jinak…


Z komplexního pohledu je zřejmé, že úkolem močového měchýře je shromažďovat a následně vylučovat z organismu nepotřebné zbytky tekutin. Chorobné procesy se proto projevují poruchami močení, buď ve smyslu přílišného uvolnění odtoku moči, nebo naopak jeho zahrazování.


Potíže jsou v naprosté většině případů způsobeny přílišným horkem v organismu. Jedná se tedy o akutní stavy obvykle ve stavu nadbytku a ve stavu horka, chronické stavy pak zase ve stavu nedostatku, které je navíc komplikované vlhkem. V případě stavu nadbytku se jedná buď o celkové vlhko a horko, horko v srdci a horko v játrech. Přesnější příčina se zjistí při osobní diagnostice.


Všeobecně je za potíži s močovými cestami nedostatečnost ledvin (hlavně jejich yang). Podle východní medicíny obsahuje každý orgán yangovou část (jsou to taková kamínka organismu), i yinovu část (to je výživa, materie). Pokud je žena zimomřivá, má studené končetiny, stěžuje si na časté či noční močení, na bolestivou menstruaci, je bledá a unavená, pak má málo ledvinového yangu. Její ledviny jsou „studené“ a vnikne-li do organismu další chlad zvenčí (žena je vystavena vnějšímu chladu), potom se chlad stává nadměrným.


Nadměrný yin se přemění v yang, tedy extrémní chlad se změní v extrémní horko neboli zánět. Což je typický průběh chronických cystitid.


Konkrétně se u poruch s močovými cestami jedná podle TČM a Mudr. Petra Hoffmanna o tyto možnosti:

  1. Vlhká horkost v močovém měchýři

V důsledku napadení vnějšími škodlivostmi nebo z nevyváženosti stravy může v močovém měchýři převládnout vlhká horkost a vyvolat poruchy močení, pro něž je typické zhoršení vylučování moči (ztmavnutí moči, pálivá bolest při močení, močové kameny, krev v moči, ostré bolesti v podbřišku, horečka).

  1. Prázdný chlad v močovém měchýři

Na počátku prázdného chladu v močovém měchýři obvykle stojí prázdnota jangu ledvin, což znamená nárůst chladu (noční pomočování, neudržení moči, časté močení, celková únava).

  1. Oheň jater

V případě, že při vlhku a horku v močovém měchýři dominuje více horko, jehož „plameny zasahují až do jater“, vzniká oheň jater. Játra totiž patří v čínské medicíně k prvku dřevo, které je často suché a má tendenci se rozhořet (podrážděnost, bolesti hlavy, motolice, pískání v uších, hořko v ústech).

  1. Oheň srdce

Jedná se o opakované chronické záněty, při kterých se v laboratorním vyšetření nenajde žádná patologie ukazující na zánět – žádné bakterie ani leukocyty v moči, žádná vysoká sedimentace, CRP… Příznaky jsou ale podobné jako u jakéhokoli zánětu, který způsobily dlouhodobě stagnující emoce, které se mění na horko (bušení srdce, nespavost, divoké sny, afty v ústech, duševní neklid, pálení a bolestivé močení).

  1. Oheň ledvin

Chronické močové záněty mohou být způsobeny nedostatečností jinu ledvin (shen yin xu). V tom případě se k běžným příznakům zánětu močového měchýře přidají také bolesti v bedrech, sucho v krku a ústech, hlavně v noci, noční pocení, závratě, pískání v uších, únava, pocit horka v dlaních a další potíže včetně neplodnosti.


Infekce všeobecně může být brána jako zhmotnělý konflikt. Problémy s močovým ústrojím vychází většinou z problémů ve vztazích – nejčastěji partnerských. Ať už se často hádáme, nebo naopak zadržujeme něco, co bychom chtěli říct. Nebo máme téma, o kterém se s partnerem neumíme bavit. Ženy, jakožto více „zatížené“ emočním pohledem, řeší takovéto situace mnohem déle.


Problémy s močovým ústrojím lze úspěšně řešit bylinami i cvičením. Konkrétní doporučení vám dá zkušený terapeut.


Významně pomáhá Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus), která se užívá k léčbě nemocí ledvin, močového měchýře dýchacích cest i k léčbě defektů kůže, účinné antibiotikum proti stafylokokům, streptokokům, pomáhá při léčbě zánětu prostaty, léčí gynekologické výtoky, herpes, kandidózu, ledvinové kameny i nachlazení.


Pozitivní jsou sedací koupele obsahující měsíček, řebříček, kontryhel, přesličku, lichořeřišnici a chmel. Pomáhá i tinktura z třezalky, případně uklidňující koupel se směsí z levandule, meduňky, třezalky, pelargonie, chmele, mučenky, řimbaby a rozmarýnu.

Ze stravy je dobré vyloučit mléčné výrobky, které příliš ochlazují ledviny. Nedoporučují se ranní sprchy. Naopak je dobré nahřívat chodidla solným polštářkem, nosit bederní pás a každý den jíst fazole.


Úspěšná je při léčbě kamenů v močovém měchýři, ledvinách i žlučníku ředkvička. Doporučuje se podávat denně lžíci nastrouhané ředkvičky po dobu několika týdnů.

Jak úspěšně léčit močové cesty pomocí bylin a stravy a konkrétní doporučení najdete v textech v kategorii „Články“.


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.


Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.


Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.


Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.


A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

#kameny #lichořeřišnice #močovécesty #záněty