top of page

Na křečové žíly (varixy) zkuste kyseliny a houby

Trápení s oteklými nohami s varixy a celulitidou zná většina žen po čtyřicítce. Podle lékařů jde především o špatný tok krve, který zvyšuje tlak v žilách a způsobuje jejich zduření. Křečové žíly jsou často způsobeny zvýšeným tlakem ze zvětšeného břicha během těhotenství, při obezitě nebo dlouhodobém stání či sezení. Vzácně jsou způsobeny tím, že jsou žíly abnormálně pružné nebo mají příliš málo chlopní.


Z pohledu alternativní medicíny jsou křečové žíly nejen nemocí krvetvorby, kdy je narušeno rovnoměrné proudění energie, ale také nemocí sleziny, tedy orgánu elementu země. Slezina společně s játry a srdcem odpovídá za elasticitu cévních stěn, dodává jim z potravy přeměněné živiny. Slezina je vyčerpaná nejen nekvalitní stravou, ale také stresem, těhotenstvím (i porody), nebo nadměrnou ustaraností. Projeví se mimo jiné i otoky nohou.


Všeobecně se u varixů doporučuje:

 • lymfatické a thajské masáže

 • éterický olej cypřiš a citron (oživují krevní oběh, zlepšují cirkulaci krve a tonizují žíly) promazávání olejem z jalovce, rozmarýnu, šalvěje (povzbuzují lymfu, osvěžují, regenerují)

 • odpočívat se zvednutýma nohama

 • sprchovat nohy studenou vodou

 • nekouřit


Určitě zařadit do jídelníčku

 • esenciální mastné kyseliny, omega-3

 • pohanku v zimě (obsahuje rutin, který pomáhá kvalitě žilní stěny)

 • pohankový čaj v létě (nevysušuje a nezahřívá, ale také obsahuje rutin)

 • černý rybíz (zpevňuje žilní systém)

 • dýňový, lněný a mandlový olej (čajovou lžičku denně)

 • bylinné čaje s řebříčkem, slézem a pampeliškou

 • houby reishi a auricularia (při otocích také polyporus)

 • koření: majoránka, bazalka, máta, hluchavka bílá

Z pohledu tradiční čínské medicíny se klade důraz na posílení sleziny (polévky, kaše, pravidelnost), ale také na posílení ledvin, močového měchýře a jater. Oslabené ledviny zapříčiňují praskání jemných cévních kapilár ve tvářích i jinde na těle, tvorbu modřin, výronů a proleženin. Z důvodu oslabených ledvin dochází k nevyváženému vodnímu a minerálnímu hospodářství v těle a poté k otokům a suché kůži.

Důležitá je dostatečná pohybovat aktivita (svižná chůze, cyklistika, plavání, jóga, kalanetika, pilates apod.). Osvědčené je pravidelné „šlapání vody“ ve vaně naplněné do poloviny – maximálně pět minut, ne déle.

Další rady, tipy a doporučení najdete v kategorii „Články
Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Jako certifikovaná terapeutka vám ráda pomohu na vaší cestě ke spokojenosti. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, případně telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, tuina atd.) Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.


Comments


bottom of page