Parkinson, Alzheimer, demence – vyzkoušejte korálovec

Korálovec ježatý, neboli Hericium, je houba, která dokáže pomoci nejen ve stáří. Velmi dobře se osvědčila u různých trávicích problémů, hlavně pokud je doprovází vnitřní horko. Harmonizuje žaludek, zklidňuje sliznice, používá se u gastritidy, pálení žáhy, refluxu, pro regulování Helicobacter pylori apod.


Hericium je také vhodné při různých neurologických problémech, jako je demence, Alzheimerova choroba, Parkinson, roztroušená skleróza, neuropatie či neurastenie. Podporuje tvorbu myelinu, což má pozitivní vliv na pacienty s roztroušenou sklerózou. Regeneruje nervové buňky a podle některých zdrojů dokonce zvyšuje počty neuronů a jejich větvení, takže může zlepšovat paměť a zvyšovat inteligenci. Tiší depresivní nálady.


Účinky podle tradiční čínské medicíny:

  • posiluje žaludek a reguluje jeho Qi (čchi)

  • doplňuje slezinu a napomáhá trávení

  • uklidňuje ducha a posiluje činnost mozku


Hericium (korálovec ježatý) má své místo v gastronomii asijských národů, ale také mezi Indiány. Obsahuje polysacharidy i monosacharidy, je zdrojem kvalitních aminokyselin a bílkovin i dalších životodárných látek.

Odborník na vitální houby Milan Schirlo uvádí: „Hericium je naprosto unikátní v tom, jak působí na nervovou soustavu. Žádná jiná rostlina či houba neumí, co Hericium. Prováděné výzkumy odhalily, že hericenony a erinaciny podporují produkci neurálního růstového faktoru v nervové soustavě. Pod vlivem tohoto faktoru dochází k tvorbě nových nervových buněk, regeneruje se nervová tkáň, nervové buňky jsou odolnější proti vlivům, déle přežívají, podporuje též životaschopnost cholinergních neuronů atd. Jednoznačným přínosem je Hericium v případech, kdy dochází k degenerativním procesům v mozku či při poranění ‒ poškození nervů, míchy


Mnohé studie prováděné na hlodavcích dokazují, že Hericium výrazně urychluje regeneraci a návrat funkce poškozeného nervu. Myším byl např. poraněn nerv tak, aby došlo ke ztrátě hybnosti končetiny, části myší bylo podáváno Hericium, části nic. U myší, kterým bylo podávané Hericium, došlo k obnovení hybnosti, došlo tedy i reinervaci, a to díky podpoře dělení neuronů, ale také růstu nervových výběžků.


Pokud se blíže podíváme např. na erinacin A, tak u něj je prokázáno, že chrání nervové buňky před toxickými vlivy. Myším byla podána látka, která způsobí stav, jenž je obdobou lidské Parkinsonovy nemoci. Dochází tedy k destrukci neuronů, které tvoří dopamin a v nigrostriatální oblasti. Při podávání Hericia došlo k menšímu zániku těchto buněk a nerozvinula se tak Parkinsonova nemoc. To se projevilo jednak v chování myší, ale také během histologického zkoumání vzorku mozku,“ popisuje Schirlo, který doporučuje Hericium obzvláště u degenerativních onemocnění mozku, jako jsou i Alzheimerova či Parkinsonova choroba.

Účinnost Hericia byla testována i v případech zvířat či pacientů, kteří mají diagnózu ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba, obě nemoci jsou chronickým zánětlivým onemocněním střev, ve kterém hraje roli zvýšená aktivita imunitního systému. Podávání Hericia výrazně zmírňuje průjem, krvácení a probíhající zánět ve střevě. Hericium totiž vylaďuje imunitní systém a posiluje střevní sliznici a snižuje oxidační stres. Je vhodné pro celkové posílení imunity i proti infekcím.

Na většinu virových infekcí neexistuje léčba a problémy nastávají i u infekcí bakteriálních, kdy narůstá rezistence bakterií k antibiotikům. Proto se vědci snaží vytvořit nová antibiotika či najít látky, které by bakterie a viry zabíjely,“ připomíná Milan Schirlo.


Při pokusech na bakteriálních koloniích se ukázalo, že Hericium působí i na multirezistentního stafylokoka (MRSA), E. coli, Salmonely atd., dokáže ničit bakterii Helicobacter pylori, účinkuje proti HIV, zabíjí kvasinku Candida albicans a plíseň Aspergillus niger, ovlivňuje jednobuněčné parazity,“ upřesňuje.


Poslední výsledky ukazují, že Hericium umí výrazně zlepšovat kognitivní funkce pacientů. Vitální houby je ale nutné užívat dlouhodobě a nemají okamžitý účinek jako běžná léčiva.


Další zajímavosti a tipy najdete v kategorii „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Jako certifikovaná terapeutka vám ráda pomohu na vaší cestě ke spokojenosti. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, případně telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, tuina atd.) se dočtete na www.tradicniterapie.cz.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.