Shiitake pomáhá se střevy i játry

Střeva a játra si zaslouží naši pozornost a péči, obzvlášť pokud trpíme kožními problémy, špatnou imunitou, nedostatkem energie apod.. Shiitake (Lentinula edodes) patří mezi asijské medicinální houby. Je hojně využívána v rámci tradiční čínské medicíny, protože:

 1. Stimuluje imunitní systém

 2. Snižuje hladinu cholesterolu a cukrů v krvi

 3. Pomáhá neutralizovat volné radikály

 4. Potlačuje riziko zvýšení krevního tlaku, ale nízký tlak nezvyšuje

 5. Zmírňuje kloubní potíže a chrání klouby

 6. Snižuje možnost vzniku akné

 7. Posiluje zuby před zubním kazem

 8. Ničí nádorové buňky

 9. Významně působí na střeva

 10. Doplňuje Qi a vyživuje krev

 11. Rozpouští vlhkost a hlen

Právě střeva jsou základem správně fungujícího organismu. V lidském střevě žije zhruba 500 druhů mikroorganismů. Většinu z nich nezbytně potřebujeme pro zdraví, ale vědci potvrdili, že mnohé střevní mikroorganismy vůbec neznají a nemají je probádány. Mikroorganismy ve výsledku tvoří 60 % hmotnosti lidské stolice.


Vnitřní mikroflóra nemá vliv jen na správné trávení, ale moduluje aktivitu imunitního systému a vstřebávání živin.

Střevní bakterie také produkují látky, které ovlivňují mozkové funkce. Aby mohly střevní bakterie dobře prospívat, potřebují ke svému životu vlákninu (polysacharid), která je pro ně zdrojem energie.

Houba Shiitake je plná polysacharidů a využívá se proto i jako prebiotikum.


Při pokusech bylo potvrzeno, že u osob, které dostávaly extrakt z Shiitake, došlo k posílení věkem oslabené imunity, zvýšila se koncentrace, tedy i produkce cytokinů. Byl znatelný též posun ve složení střevní mikroflóry, došlo k jejímu ozdravení, oproti výchozímu stavu u dalších testovaných skupin.


Vědci tak došli k závěru, že Shiitake upravuje dysbalanci ve střevní mikroflóře, čímž se upraví i funkce imunitního systému. Shiitake má také protinádorové a radioprotektivní účinky.

Hlavní aktivní komponenty jsou polysacharidy (glukan 1,3/1,6-d), eritadeniny a ligniny. Vedle aktivačního účinku na organismus působí i jako zachycovač volných radikálů a antioxidační látka. Zároveň působí na snížení hladiny přebytečného cholesterolu a přebytečných hormonů při fyzické a psychické zátěži. Proto se doporučuje užívat při skleróze, chronickém únavovém syndromu a cukrovce.


V tradiční čínské medicíně se shiitake využívá především pro očistu střev a jater, kde jsou prokazatelné výsledky při léčbě jater (cirhóza, hepatitida) a současně i trávicího systému (léčba žaludečních vředů).


Shiitake má také vysokou výživnou hodnotu. Obsah bílkovin v plodnicích houby je srovnatelný s obsahem bílkovin v drůbežím, vepřovém a hovězím mase, přičemž obsah tuků je podstatně nižší než v mase, zatímco obsahem vlákniny Shiitake maso značně převyšuje. Nicméně tepelnou úpravou se betaglukany zničí. Nejúčinnější pro využití léčivých látek je dvojitá extrakce a to ve vodě i alkoholu. Pro získání maximálního množství účinných látek z hub je nutné prolomení chitinové bariéry extrakcí horkou vodou a následně další extrakcí v alkoholu. Důvodem je, že sušená houbová směs je v léčbě málo účinná, protože buněčná stěna každé houby je tvořena chitinem a většina lidí nemá potřebné enzymy pro trávení chitinu. Množství účinných látek mediciálních hub také ovlivňuje délka jejich pěstování a prostředí.


Jak dále podpořit léčbu střev a trávicího systému jsme psali v dalších textech v kategorii „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky


Jsme rádi, že vás naše články inspirují a pomáhají vám, ale prosíme o jejich nekopírování. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.

S čím vám mohu pomoci:

 1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

 2. Detoxikace, redukce váhy

 3. Únava, potíže se spánkem

 4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

 5. Akné, ekzémy, plísně

 6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

 7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

#mediciálníhouby #shiitake #střeva #játra #akné