Smoothie může i velmi škodit – obzvlášť v zimě

Smoothie rozhodně není zdravé pro každého. Nápoj připravovaný z rozmixovaného syrového ovoce nebo zeleniny, případně obsahuje i další složky jako je mléko, jogurt, ořechy, vločky a podobně, silně ochlazuje. Pozitivní je, že smoothie oproti klasickým džusům či šťávám obsahuje celé plody včetně slupky. Navíc je obvykle snadno stravitelné a organismus umí obsažené látky lépe využít.


Do smoothie můžete vpašovat i suroviny, které nejsou chuťově příliš lahodné, ale za to velmi zdravé. To je výhoda především u dětí, které nechtějí jíst zeleninu.


Nevýhodou smoothie může být vysoká koncentrace ovocného cukru a vlákniny. Přemíra jakéhokoli cukru je škodlivá. A ve šťávě či smoothie do sebe dostaneme cukrovou bombu. Nadbytek vlákniny zase může přivodit žaludeční obtíže a koliky.


Podle tradiční čínské medicíny je syrová strava převážně chladná a osvěžující, velice pročišťující, vlhká a její jednostranné konzumování vede k oslabení energie sleziny. Proto lidé, kteří se delší dobu stravují čistě raw, mohou dle TČM trpět pocity chladu, zahleněním, přetížením, únavou a vyčerpáním, bolestmi břicha, nechutenstvím a nadýmáním po jídle.


Proto platí pro pití smoothie několik zásad

 1. Nepijte smoothie ráno na lačno

 2. Smoothie berte jako doplněk, ne hlavní jídlo

 3. V zimě se všeobecně vyhýbejte syrové zelenině

 4. Do smoothie přidávejte byliny pro posilnění trávení

Co prospívá slezině a celkovému trávení, najdete v dalších textech v kategorii „Články“ – Trávení, hubnutí, diety

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.

S čím vám mohu pomoci:

 1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

 2. Detoxikace, redukce váhy

 3. Únava, potíže se spánkem

 4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

 5. Akné, ekzémy, plísně

 6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

 7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

#trávení #smoothie #zelenina #slezina #ochlazujícístrava