Pšenice špalda (Triticum spelta) je starobylý druh rozpadavé pšenice. V ideálním případě je zcela nešlechtěná. Špaldová mouka je oproti pšeničné mouce trochu hustší a chuťově výraznější. Chléb ze špaldové mouky je nižší a hutnější.
Podle tradiční medicíny je špalda teplá, tučná i sladká, z čehož vyplývá, že organismus zahřívá a prospívá slezině a tedy i trávení. Zvlhčuje sucho, vyživuje yinové tekutiny, je blahodárná pro křehké osoby s nedostatkem. Pomáhá k léčbě průjmu i zácpy. Velmi vhodná je pro osoby s krevní skupinou B.
Špaldovou „sladkostí a tučností“ se živili už staří Egypťané, Keltové a Germáni. V Evropě se začala pěstovat před osmi tisíci lety. Později ale ustoupila šlechtěné pšenici, která vykazovala vyšší výnosy. Zrna špaldy kryje velmi tvrdá slupka, která je chrání.
Z hlediska výživové hodnoty je na tom špalda velmi podobně jako pšenice, ale špalda obsahuje o něco více zinku (i hořčík) a bílkovin. Špaldová mouka obsahuje méně lepku než pšeničná mouka. Špaldová kaše je velmi vhodná při léčbě oslabeného organismu.
Některé přednosti špaldové mouky:
podporuje imunitní systém
působí proti chudokrevnosti
zlepšuje trávení
zabraňuje jaterním migrénám
upravuje krevní tlak
normalizuje hladinu krevního cukru
vyživuje klouby, kosti a má vliv na kvalitu vlasů, nehtů a pokožky
Některé úžasné účinky špaldové mouky však mají všechny celozrnné potraviny (obsahují prospěšné látky). Všeobecně platí, že celozrnné produkty:
zlepšují činnost střev a léčí zácpu
snižují riziko vzniku mrtvice a kardiovaskulárních onemocnění
zmenšují riziko onemocnění diabetem
chrání před aterosklerózou
brání organismus proti vzniku zánětu a některých typů rakoviny (zejména střeva)
Více o prospěšných potravinách jsme psali v dalších textech, najdete je v kategorii Články.
Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme o jejich nekopírování. Děkujeme.
Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, nebo telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde. (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, tuina, shiatsu, neurolingvistické programování mozku NLP atd.)
Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.
Komentáře