Ženšen je zázračný životabudič a všelék

Účinky ženšenu jsou dlouhodobě známé i vědecky prokázané. Údajně jde o nejlépe probádanou medicinální rostlinu vůbec. Za nejkvalitnější ženšen pravý se obecně považuje ženšen původem z oblasti Koreje, ale velkou roli hraje i poctivost pěstitelů a výrobců. Cena ženšenu totiž za několik posledních let mnohonásobně vzrostla. Ze ženšenu pravého se v čínském lékopisu využívají všechny části: list, květ, plod a samozřejmě kořen, který se začerstva nakládá do alkoholu nebo používá jako vzácná přísada jídel a ve stavu sušeném tvoří dvě nejvýznamnější ženšenové drogy: červený ženšen (ginseng radix rubra) a bílý ženšen (ginseng radix), přičemž červený ženšen je více jangový (yang).


Existuje mnoho druhů ženšenu, ale nejrozsáhleji byly prozkoumány a nejvíce se používají dva druhy, Panax ginseng (znám jako „čínský“ či „korejský“ ženšen) a Panax quinquefolius (americký ženšen). U nás se používá a dováží v naprosté většině tzv. červený (korejský) ženšen, který však organismus dosti zahřívá – na rozdíl od bílého ženšenu, jenž posiluje energii čchi Qi a současně posiluje i jin (yin), tedy i mírně ochlazuje.


V dnešní době se ženšen široce používá ke zvýšení energie a celkové posílení organismu. Snižuje hladinu stresu a navyšuje schopnost snášet vyšší fyzickou i emocionální zátěž. Nově byly prokázány jeho protinádorové účinky.


Ženšen

 1. dožívá se více než 100 let a také díky tomu obsahuje několik desítek unikátních, silně léčivých látek.

 2. funguje jako významný životabudič, dodává životní sílu Qi (čchi).

 3. působí na poledníky srdce, sleziny a plic a tím zvyšuje produkci tělních šťáv, které hasí žízeň, klidní mysl a zlepšují inteligenci.

 4. léčí únavu, nechutenství, průjem, dušnost, slabý puls, pocení, diabetes, horečnatá onemocnění, zapomnětlivost, nespavost a impotenci.

 5. tlumí chronické záněty, alergie i chronickou bolest (například kloubů), pomáhá při autoimunitních nemocech.

 6. zlepšuje regulaci krevního tlaku a bojuje proti ateroskleróze, čímž předchází ischemické chorobě srdce a mrtvici.

 7. chrání neurony před odumíráním, působí proti depresím, usnadňuje duševní aktivaci, ale přitom je také uklidňující.

 8. má významné antidiabetické účinky u cukrovky obou typů, léčí prediabetes.

 9. chrání a regeneruje tělní buňky, vrací vitalitu, posiluje tělo a výrazně přispívá i ke zlepšení celkového vzhledu.

 10. buduje dušení i fyzickou vitalitu a odolnost proti nemocem tím, že posiluje a stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí, které řídí všechny základní fyziologické procesy včetně metabolismu vitamínů a minerálních látek.

 11. obsahuje aminokyseliny, alkaloidy, fenoly, proteiny, polypeptidy a vitamíny B1, B2, A, B6 a zinek, v kořenu bylo identifikováno až 40 různých ginsenosidů, které odpovídají za léčivé vlastnosti této byliny.

Zatímco v minulosti se užíval především pro posílení těla, v moderní době se více zohledňuje jeho pozitivní vliv na lidskou psychiku. Podporuje vůli a paměť. Používá se u lehkých depresí, úzkostech, stresu či nespavostech. Díky schopnosti regenerovat organismus a zároveň ho svlažovat je výborný po radioterapiích.


Účinky ženšenu podle čínské medicíny:

 1. posiluje slezinu a žaludek i plíce

 2. rodí tekutiny a zastavuje žízeň

 3. harmonizuje ducha, zlepšuje mentální funkce

 4. tonizuje Yang a posiluje ledviny (léčí impotenci)

 5. pomáhá při nedostatečnosti krve

 6. doplňuje celkovou Qi a yang ledvin

Ženšen se často používá při těchto potížích:

 1. zimomřivost, chladné končetiny

 2. únava, nedostatek energie

 3. nauzea, zvracení, nechutenství

 4. bledá pokožka, tichý hlas, apatie

 5. průjem, pokles žaludku a výhřez konečníku

 6. dušnost či zkrácení dechu, astma, chronický kašel, sípání

 7. cukrovka s neuhasitelnou žízní a nadměrným pocením

 8. nespavost, poruchy spánku s přílišným sněním, strach

 9. zmatenost a zapomětlivost z nedostatku čchi Qi

Kontraindikací je stav nadbytku a horkost. Předávkování se projeví těmito příznaky:

sucho v ústech, suché rty, neklid, podrážděnost, třes, palpitace, rozmazané vidění, bolest hlavy, nespavost, zvýšená tělesná teplota, zvýšený krevní tlak, otoky, nechutenství, zvýšená sexualita, závratě, svědění, ekzém, průjem po ránu, krvácení, únava.


Mírnější působení, avšak také velmi silné účinky, má příbuzný ženšenu, tzv. „Sibiřský ženšen (Eleuterokok ostnitý)“ – Ruské byliny jsou velmi efektivní a mají prokazatelné účinky.


O dalších léčivých bylinách se dočtete v našich textech v kategorii „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky


Jsme rádi, že vás naše texty inspirují, ale prosíme o jejich nekopírování. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.


Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.


Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.


Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.


Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i hramonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

#diabetes #únava #nespavost #Cukrovka #ženšen