Čím se zchladit v létě?

V horkých letních dnech často saháme po ledových nápojích, zmrzlinách nebo vychlazenému pivu. Ve skutečnosti nám ale tyto studené dobroty uleví od horka jen na chvíli.

Mnohem delší účinek mají hořké pokrmy. Všeobecně by měl být letní jídelníček bohatý na zeleninu, ovoce a jen krátce tepelně upravená jídla.


Nejsilněji ochlazující je salát, banán, sójové produkty, špenát, okurka, mladé obiloviny, mikrořasy, proskurník a jogurty. Výrazně ochlazující charakter mají:

 1. Melouny

 2. Okurky

 3. Hlávkový salát

 4. Rukola

 5. Banány

 6. Borůvky

 7. Jablka

 8. Mléčné výrobky

 9. Máta

 10. Zelený a bílý čaj

Z masa se doporučuje zejména krůta a králík. Dlouho vařeným jídlům a polévkám se v létě vyhněte. Čím delší příprava a vaření, tím spíše vás jídlo zahřeje - stává se jangovější.

Proto třeba z luštěnin se v létě doporučuje pouze červená čočka, která je uvařená za pár minut.


Jak výtečně vás v létě ochladí kávové nápoje, jsme psali v dalších textech, najdete je v kategorii Články.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.


S čím vám mohu pomoci:

 1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

 2. Detoxikace, redukce váhy

 3. Únava, potíže se spánkem

 4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

 5. Akné, ekzémy, plísně

 6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

 7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

#čaje #léto #osvěžení #potraviny