Čaga uklidňuje střeva i játra, poradí si s Crohnem, infekcemi i vředy

Chaga (čaga, rezavec šikmý) je po staletí součástí tradiční ruské medicíny pro její schopnost oživovat a uklidňovat tělo i ducha. Obyvatelé Sibiře z ní vaří odedávna odvary k léčbě nádorů a různých infekční onemocnění.


Terapeuti ji používají u různých střevní problémů a k podpoře trávení, působí hojivě při gastritidách i vředech a střevních zánětů, včetně Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy.

Umí chránit játra a také je regenerovat, proto se využívá i u hepatitid, diabetu, ekzémech včetně lupénky či při alergiích.

Účinky podle tradiční čínské medicíny:

 • vyživuje játra, ledviny a srdce

 • přeměňuje hlen

 • oživuje krev

 • uklidňuje ducha

 • podporuje obrannou Qi (čchi)

Čaga (Inonotus obliguus, rezavec šikmý, birch mushroom, tschagapilz, Hua Jie Kong Jun) patří mezi dřevokazné houby. Parazituje hlavně na listnatých stromech, nejčastěji na břízách, z nichž získává také důležitou složku betulin, který má širokospektré léčebné účinky.


Houba je známá již z dob před cca 4000 lety, využívali jí Mezopotámci, Egypťané, Číňané, ale také Indiáni.


Jednou z nejdůležitějších složek čagy jsou polysacharidy, které mají mnoho účinků. Mohou snižovat oxidační stres, stimulovat imunitní systém, regulovat glykémii, působí protirakovinně atd. Ty nerozpustné v podobě „hrubé“ vlákniny působí jako probiotikum, tj. potrava pro mikroflóru, kterou udržují zdravou, navíc také podporují střevní peristaltiku.

Odborník na vitální houby, Milan Schirlo, vyzdvihuje také její proti infekční vlastnosti: „Chaga posiluje imunitní systém, který je tedy odolnější, a pokud už infekce vyhraje, je to pouze dočasné a rychle zlikvidována. Navíc však houba díky svému složení přímo působí na infekční patogeny.


Dokáže zatočit s mnoha druhy virů. Jsou mezi nimi i herpetické viry, které jsou typické tím, že přežívají skrytě v těle a mohou se reaktivovat. Je jimi promořeno až 98 % populace. Většinou se projevují nepříjemnými opary, ale někdy mohou způsobit i herpetickou meningoencefalitidu. Studie prováděná na buňkách nakažených herpetickým virem potvrdila, že přidání Chagy má na virus negativní dopad. Zatímco buňky zůstávají nedotčeny, virus je „odstraněn“. Nenašlo se v nich virové DNA. Byly též prováděny studie na myších, které byly nakaženy herpetickým virem HSV2 (genitální typ). Když jim nebyla podávána Chaga většina myší zemřela, ve skupině, která dostala Chagu, zvýšila se pravděpodobnost přežití dokonce o 90 %.


Mezi další viry, které Chaga dokáže zničit, jsou i viry hepatitidy B a C. Ty jsou původci chronického zánětu jater, který často končí jaterní fibrózou, cirhózou, někdy i rakovinou jater. Léčba antivirotiky mnohdy není účinná. Podávání Chagy však snižuje replikaci, tj. množení viru, a zvyšuje účinnost terapie.


Chagy se obává i HIV, omezuje totiž jeho vstup do buňky. Pokud se virus nedostane do buňky, nerozvine se infekce.


Chaga je úspěšná i v potírání zvířecích infekcí. Ukázalo se, že působí proti kočičím virům, např. kaliciviru a viru kočičí chřipky.


Bakterie jsou dalšími mikroorganismy, které mohou být Chagou zabíjeny, a to i ty, které jsou běžně hodně rezistentní a nebezpečné. Mluvíme tu např. o mykobakteriích, tedy původcích TBC, které se léčí několik měsíců i čtyřkombinacemi antibiotik. Dále zabíjí pseudomonády atd.


Zabraňuje také infikování, jak bylo prokázáno v případě kampylobaktera, který způsobuje střevní infekci. Aby ji mohl vyvolat, musí se uchytit na střevní sliznici. A přesně zde působí Chaga, brání mu v uchycení.


Musíme také zmínit antiparazitární účinky. Chaga působí proti plazmodiím, tj. původcům malárie, a trypanozomám (způsobují „spavou“ nemoc),“ uvádí Schirlo a opírá svá tvrzení o výsledky výzkumů z let 2011-2016. Z nich jednoznačně vyplývá, že čaga harmonizuje imunitní systém, chrání a regeneruje orgány, zpomaluje stárnutí, působí na organismus jako na celek a dodává mu vitalitu.

Při jakékoli léčbě (obzvláště u Crohnovy nemoci a Ulcerózní kolitidy) je třeba také změnit jídelníček a životní styl.


Důvodem růstu výskytu střevních zánětů jsou důsledky změn životního stylu, stravování a životního prostředí, ve kterém žijeme. Zvyšuje se spotřeba antibiotik, které prostředí střeva, jako centrály veškeré imunity, neprospívají. Stresujeme se mnohem více a také se stravujeme potravinami, bohatými na různé chemikálie,“ vysvětluje prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., prezident gastroenterologického kongresu a místopředseda České gastroenterologické společnosti.


Střevní záněty postihují stále mladší ročníky – platí to zejména u Crohnovy choroby, kde se obvyklé věkové rozmezí pohybuje mezi 15–30 lety, ale v posledních letech není výjimkou výskyt u předškolních dětí a školáků, asi u 15-20 %. Západní medicína považuje tyto střevní záněty za nevyléčitelné. Východní medicína je řeší celostně, individuálním přístupem, obvykle s důrazem na odstranění škodlivé vnitřní horkosti.

Další zajímavosti a doporučení najdete v kategorii „Články“ – Byliny, produkty, doplňky

Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.


Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.

S čím vám mohu pomoci:

 1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

 2. Detoxikace, redukce váhy

 3. Únava, potíže se spánkem

 4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

 5. Akné, ekzémy, plísně

 6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

 7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.