top of page

Čaga uklidňuje střeva i játra, poradí si s Crohnem, infekcemi i vředy

Chaga (čaga, rezavec šikmý) je po staletí součástí tradiční ruské medicíny pro její schopnost oživovat a uklidňovat tělo i ducha. Obyvatelé Sibiře z ní vaří odedávna odvary k léčbě nádorů a různých infekční onemocnění.


Terapeuti ji používají u různých střevní problémů a k podpoře trávení, působí hojivě při gastritidách i vředech a střevních zánětů, včetně Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy.

Umí chránit játra a také je regenerovat, proto se využívá i u hepatitid, diabetu, ekzémech včetně lupénky či při alergiích.

Účinky podle tradiční čínské medicíny:

  • vyživuje játra, ledviny a srdce

  • přeměňuje hlen

  • oživuje krev

  • uklidňuje ducha

  • podporuje obrannou Qi (čchi)

Čaga (Inonotus obliguus, rezavec šikmý, birch mushroom, tschagapilz, Hua Jie Kong Jun) patří mezi dřevokazné houby. Parazituje hlavně na listnatých stromech, nejčastěji na břízách, z nichž získává také důležitou složku betulin, který má širokospektré léčebné účinky.


Houba je známá již z dob před cca 4000 lety, využívali jí Mezopotámci, Egypťané, Číňané, ale také Indiáni.


Jednou z nejdůležitějších složek čagy jsou polysacharidy, které mají mnoho účinků. Mohou snižovat oxidační stres, stimulovat imunitní systém, regulovat glykémii, působí protirakovinně atd. Ty nerozpustné v podobě „hrubé“ vlákniny působí jako probiotikum, tj. potrava pro mikroflóru, kterou udržují zdravou, navíc také podporují střevní peristaltiku.

Odborníci na vitální (mediciální) houby, vyzdvihují také její proti infekční vlastnosti: „Chaga posiluje imunitní systém, kdy dokonce přímo působí na infekční patogeny.


Zvládá i herpetické viry, které jsou typické svou schopností ukrývat se v těle a později se reaktivovat. Podle statistik je jimi promořeno až 98 % populace. Většinou se projevují nepříjemnými opary.


Mezi další viry, které Chaga dokáže zničit, jsou i viry hepatitidy B a C. Ty jsou původci chronického zánětu jater.


Ukázalo se, že působí proti kočičím virům a téměř zázračně působí proti plazmodiím, tj. původcům malárie, a trypanozomám (způsobují „spavou“ nemoc). Podle výsledků výzkumů z let 2011-2016 harmonizuje imunitní systém, chrání a regeneruje orgány, zpomaluje stárnutí, působí na organismus jako na celek a dodává mu vitalitu.


Při jakékoli léčbě (obzvláště u Crohnovy nemoci a Ulcerózní kolitidy) je třeba také změnit jídelníček a životní styl.


Důvodem růstu výskytu střevních zánětů jsou důsledky změn životního stylu, stravování a životního prostředí, ve kterém žijeme. Zvyšuje se spotřeba antibiotik, které prostředí střeva, jako centrály veškeré imunity, neprospívají. Stresujeme se mnohem více a také se stravujeme potravinami, bohatými na různé chemikálie,“ vysvětluje prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., prezident gastroenterologického kongresu a místopředseda České gastroenterologické společnosti.


Střevní záněty postihují stále mladší ročníky – platí to zejména u Crohnovy choroby, kde se obvyklé věkové rozmezí pohybuje mezi 15–30 lety, ale v posledních letech není výjimkou výskyt u předškolních dětí a školáků, asi u 15-20 %. Západní medicína považuje tyto střevní záněty za nevyléčitelné. Východní medicína je řeší celostně, individuálním přístupem, obvykle s důrazem na odstranění škodlivé vnitřní horkosti.

Další zajímavosti a doporučení najdete v kategorii „Články“ – Byliny, produkty, doplňky

Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Jako certifikovaná terapeutka vám ráda pomohu na vaší cestě ke spokojenosti. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, případně telefonicky 608770506.


Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

Comments


bottom of page