Nejen tradiční medicína, ale i moderní výzkumy rozchodnici řadí mezi nejúčinnější prostředky posilující fyzické a psychické síly. Účinné látky obsahuje zejména kořen (obsahuje více než 140 léčivých látek), ale jsou také v dalších částech rostliny. Jedná se o široké spektrum flavanoidů, polyfenoly (rosin, rosavin, rosarin, rhodiolin a další), heteroglykosidy, látky steroidního charakteru, organické kyseliny a minerální látky (zinek, mangan, nikl, stříbro, titan a další).
Hlavní účinky rozchodnice dle zkušeností uživatelů:
· posiluje fyzickou výkonnost a kondici
· normalizuje trávení
· posiluje nervový systém
· posiluje celkovou odolnost organismu
· zmírňuje účinky chemoterapie
· účinně pomáhá při léčbě Parkinsonovy choroby
· prospívá při nemocech jater a popáleninách
· působí pozitivně na srdeční rytmus a funkce srdečního svalu
· zlepšuje paměť, soustředění i spánek
· působí proti stresu
· zvyšuje sexuální vitalitu
· podporuje redukci tělesné hmotnosti
· snižuje hladinu krevního cukru
· zmírňuje mentální potíže
V Tibetské medicíně se její účinky přirovnávají k nejkvalitnějšímu ženšenu. Je vhodná k zotavení po infekcích, intoxikacích, fyzických a psychických traumatech. Celkově regeneruje, stimuluje a detoxikuje organismus. Látky rosavin a salidrosid, které rozchodnice obsahuje, zvyšují hladinu serotoninu v mozku, a tím zlepšují paměť, spánek, vnímání, léčí neurózy a deprese. Antidepresivní účinky má zejména proto, že pomáhá zlepšovat rovnováhu neurotransmiterů v mozku.
Léčivou sílu rozchodnice prověřila řada lékařských studií. Mimo jiné bylo prokázáno, že rozchodnice jednoznačně snižuje únavu, léčí diabetes snižováním cukru v krvi, potlačuje růst nádorových buněk, působí blahodárně na žaludeční sliznici.
Oficiálně schválené účinky rozchodnice podle odborných webů:
příznivě působí na žaludek
vykazuje detoxikační působení na játra (užívá se při infekčních onemocněních jater)
léčí nízký krevní tlak
působí jako afrodisiakum, užívá se u pohlavní impotence psychického původu
osvědčila se jako ochrana sluchu v provozech se zvýšenou hlučností
pomáhá neurotickým pacientům a normalizuje průběh nervových reakcí a zlepšuje stav podmíněných reflexů
u nemocných s neurózami zlepšuje spánek, paměť, vnímání, viabilitu, snižuje podrážděnost a nepříjemné pocity v srdeční krajině
výrazný terapeutický efekt byl pozorován při astenii a parkinsonismu
pomáhá při léčbě cukrovky (diabetes mellitus)
zlepšuje imunitní odezvu organismu.
léčí celkovou vyčerpanost, užívá se jako stimulans
zvyšuje sportovní výkonnost na základě subjektivního vnímání náročnosti cvičení
Přestože rozchodnice růžová neobsahuje kofein, její schopnost stimulace je až o 60 % vyšší než u přípravků na bázi kofeinu. Svým jedinečným působením rostlinka skvěle konkuruje i takovým bylinným adaptogenům jako je např. ženšen.
Extrakt rozchodnice společně s vitamínem A rozpuštěný v oleji se využívá ve formě obkladů dásní při léčbě paradentózy, obklady se přikládají na 3-4 hodiny denně.
Účinky rozchodnice podle TČM, jak je uvádí MUDr. Petr Hoffmann:
je sladké a ostré chuti a chladné povahy
posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU
vyživuje jin plic FEI YIN XU
ochlazuje horko v plicích FEI RE
vyživuje nedostatečnou krev a jin v srdci XIN XUE/YIN XU
posiluje čchi a jin ledvin SHEN QI/YIN XU
vyživuje jin jater GAN YIN XU
zklidňuje ducha SHEN
rozprouďuje blokádu krve YU XUE
celkově blahodárně ovlivňuje všech 5 elementů organismu
Bohužel doplňky stravy s rozchodnicí růžovou jsou často předmětem falšování, vždy proto kupujte pouze značkové výrobky s pečetí organizací USP nebo NSF. Tyto nezávislé neziskové organizace ručí za to, že doplňky stravy obsahují to, co je uvedeno na obalu, bez jakýchkoli příměsí. Ujistěte se, zda doplněk stravy obsahuje rosaviny a salidrosidy v poměru 3% rosavinů a 1% salidrosidů. Takto se totiž tyto látky vyskytují v přírodě v kořenech rozchodnice růžové.
Jediným přirozeným stanovištěm rozchodnice je v ČR Hrubý Jeseník. V Krkonoších byla uměle znovu vysazena. Kvůli velké poptávce je rozchodnice uměle pěstována ve Finsku, Kanadě a na dalších vhodných místech. Jinak je rozšířena hlavně v horách Sibiře, Dálného východu, Mongolska, Číny, Kazachstánu. V Evropě se nachází také v Pyrenejích, Alpách, Karpatech, Tatrách a Malé Fatře.
Jedná se o vznosnou až 50 centimetrů vysokou rostlinu s dužnatými květy, která se vyznačuje výrazně barevnými žlutými až oranžovočervenými květy.
Rozchodnice růžová získala svůj název podle typické vůně připomínající růži, kterou vydává oddenek po rozemnutí.
Z bylinky jsou nejcennější oddenky, které se sklízejí z rostlin starých minimálně 2-3 roky a více. Po vyjmutí ze země se oddenky umyjí, řežou se na kousky zhruba 3 cm dlouhé a ty se suší při teplotě 50-60 stupňů umělým nebo přirozeným teplem ve stínu. Na stejné místo sázíme rostliny až po 10 letech. Půdu vyžaduje kamenitou s dostatkem vláhy, spíše kyselejší, nevhodné jsou těžké a zamokřené půdy. Na teplo není náročná, přirozeně roste ve vysokohorských polohách. Na zimu a při suchu se zatahuje. Je to zajímavá skalnička, která kvete v květnu až červnu.
Další tipy najdete v textech v kategorii „Články“ – Byliny, produkty, potraviny
Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.
Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.
S čím vám mohu pomoci:
Doporučení vhodné stravy a životního stylu
Detoxikace, redukce váhy
Únava, potíže se spánkem
Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie
Akné, ekzémy, plísně
Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium
Nervozita, napětí, úzkost, deprese
Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.
Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.