Kvalitní spánek nic nenahradí. Pokud vás trápí nespavost, je třeba se zaměřit na to, co děláte ve dne, co před usnutím, kde a jak spíte… Např. je zjištěno, že kdo tráví hodně času venku na čerstvém vzduchu, spí lépe.
Podle tradiční čínské medicíny obtížné usínání obvykle ukazuje na tzv. prázdnotu krve, zatímco snadné usínání, ale časté probouzení se během noci je známkou tzv. prázdnoty jin. Probouzení se časně ráno ukazuje na tzv. prázdnotu srdce a žlučníku.
Podle tradičních čínských názorů, je nejlepší polohou pro spánek poloha vleže na pravém boku, s nohama mírně pokrčenýma, pravou paží pokrčenou a spočívající před polštářem a levou paží spočívající na levém stehně. Podle těchto názorů je v této poloze srdce ve zvýšené pozici, takže krev může volně obíhat; játra jsou nízko, aby se tam krev mohla shromažďovat a zakořeňovat éterickou duši a tak podporovat spánek; žaludek a dvanáctník jsou v takové poloze, která usnadňuje pohyb potravy směrem dolů.
Říká se také, že kdo spí na zádech s rozpřaženými pažemi, má v sobě příliš horkosti.
Pokud se jedná o sny, jsou podle TČM důsledkem nočního toulání se mysli. Do určité míry jsou tedy normální. Divoké sny mohou být způsobeny tzv. prázdnotou krve jater nebo jaterní jin, případně ohněm jater nebo srdce. Děsivé sny, které člověka probudí, znamenají tzv. prázdnotu žlučníku a srdce. Neklidné sny jsou často důsledkem tzv. hlenové horkosti postihující žaludek a srdce.
Při léčbě nespavosti se často používá melatonin. Tento hormon produkuje šišinka. Podle tradiční terapie stojí za nedostatkem melatoninu vyčerpání ledvin. Pokud tedy chcete lépe spát, je nutné zvýšit v těle yin ledvin. Navíc pomůže také konzumace potravin bohatých na tryptofan, jako je spirulina, sójové výrobky, pivní kvasnice, dýňová semínka, mandle i drůbeží maso.
Skvěle se při nespavosti osvědčila i moruše, která doplňuje krev a má tonizující účinek na ledviny a játra.
Nejčastější potíže se spánkem podle praktika TČM MUDr. Petra Hoffmanna:
Nespavost
Narušená komunikace mezi ledvinami a srdcem (prázdnota jin ledvin, nárůst srdečního ohně) = těžké usínání, hodně snů, podrážděnost, závratě, návaly horkosti, pocení ve spaní, slabost v bedrech a kolenou.
Prázdnota srdce a sleziny = buzení po usnutí, bezbarvý obličej, palpitace, únava, zapomnětlivost, řídká stolice.
Akumulace hlenu a z ní uvolněná horkost při stísnění čchi (Qi) žlučníku = probouzení ve snu, strach opět usnout, dusivý pocit na hrudi, závratě, hořkost v ústech, bojácnost.
Zneklidňování srdce ohněm hlenů = neklidný spánek, časté procitání, množství snů, srdeční neuróza, dušnost, nevolnost.
Stagnace potravy v žaludku = neklidný spánek, říhání, nepříjemné pocity v žaludku a břiše, tlustý mastný povlak na jazyku.
Srdeční oheň a neklid ducha = těžké usínání, neschopnost najít vhodnou polohu, podrážděnost, žíznivost, dusivý pocit v hrudi.
Chronická spavost či únava
Akumulace hlenů, oslabení sleziny, blokování vstupu energie čchi (Qi) do hlavy = chorobná spavost, pocit únavy v končetinách, tíha v hlavě, tlak v žaludku, olejovitý povlak jazyka.
Prázdnota čchi sleziny = ospalost po jídle, tělesná slabost, nechuť k jídlu.
Prázdnota jangu srdce a ledvin = krajní fyzická a psychická únava, studené končetiny, nepatrný puls, chronická spavost.
Pro lepší a kvalitnější spánek vyzkoušejte:
Ke šťávě z jednoho grapefruitu a jednoho pomeranče přidejte lžičku medu, špetku ženšenového prášku a špetku mletého zázvoru. Nápoj pijte před spaním.
Do sklenice horkého mléka přidejte 2 lžičky medu a špetku mletého hřebíčku. Pijte velmi pomalu půl hodiny před spaním. Hřebíček má silně uklidňující účinek. Podobně působí i šalvěj.
Ohřejte trochu sezamového oleje a přidejte špetku ženšenového prášku a špetku hřebíčku v prášku.
Při poruchách spánku poskytuje uklidňující barevnou frekvenci modrá a zelená barva.
Spánek podporuje ametyst, safír, turmalín, karneol a lapis lazuli.
Relaxace při usínání – soustřeďte se pouze na svůj dech, vnímejte, jak vzduch jemně proudí nosními dírkami…
Při chrápání je třeba zaměřit se na odstranění hlenu s organismu. Podle TČM je také chrápání důsledkem hlenu ovlivňujícího dráhu žaludku a protichůdného toku čchi ve třech jangových dráhách dolních končetin.
Buzení a špatný spánek může být také hormonálního původu a s ním spojenými potíži s teplotou.
Podle TČM platí pro pocit chladu:
Nedostatek jangu srdce/plic: studené ruce, zpocené dlaně
Nedostatek jangu sleziny/žaludku: studené končetiny a břicho
Nedostatek jangu ledvin: studené dolní končetiny, kolena, chodidla, záda
Stagnace čchi: studené ruce a nohy a zejména prsty
Nedostatek krve srdce: studené ruce a hrudník
Nedostatek krve jater: studené nohy
Protichůdné pocity chladu a horka bývají velmi běžné zejména u žen, zvláště u žen starších 40 let. Mají čtyři možné příčiny:
současný nedostatek jin ledvin a jangu ledvin,
nedostatek krve s prázdnou horkostí,
disharmonie ústřední dráhy,
jinový oheň.
Důležité je hlídat současný nedostatek jin ledvin a jangu ledvin. U žen starších 40 let je současný nedostatek jin ledvin a jangu ledvin velmi běžný; je vlastně spíše pravidlem než výjimkou. Jin ledvin a jang ledvin mají společný kořen a zejména po 40. roce věku nedostatek jednoho v sobě často zahrnuje i nedostatek druhého, i když v jiné míře. Když tedy existuje nedostatek jak jangu ledvin, tak jin ledvin, při převaze nedostatku jin ledvin bude přítomno motání hlavy, ušní šelesty, noční pocení, zardělé líce, horkost pěti srdcí a pocit horka, ale případně také studené nohy; při převládajícím nedostatku jangu ledvin bude přítomno motání hlavy, bolest zad, ušní šelesty, časté močení, výrazný pocit chladu a studené nohy, ale případně také odpolední pocit horka.
O spánku jsme psali také v dalších textech, najdete je v sekci „Články“ – Spánek, únava, vyčerpání
Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.
Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, nebo telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde. (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, tuina, shiatsu, neurolingvistické programování psychiky NLP atd.)
Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.
Comentarios