top of page

Jujuba pomáhá proti nachlazení i při menopauze

Cicimek datlový neboli Jujuba čínská (Ziziphus jujuba) je nenáročná subtropická dřevina. Známá je zejména pro svou schopnost čistit krev, uklidňovat bolesti jater, ledvin a močového měchýře. Mají tonizující účinky na organismus a povzbuzuje krevní oběh. Pomáhá snižovat příznaky spojené s menopauzou.

Plody jujuby se v tradiční čínské medicíně odedávna používají k léčbě:

 • Nachlazení

 • Astmatu, kašle

 • Cukrovky

 • Kožních problémů

 • Úzkosti, neuróz

 • Nespavosti

 • Hypertenze

 • Nadměrného pocení


Podle účinků TČM:

 • Posiluje energii čchi sleziny a žaludku

 • Vyživuje krev

 • Uklidňuje ducha

 • Má sladkou, zahřívající chuť

Ve své domovině se pěstuje více než 4 tisíce let a donedávna byla v Číně nejrozšířenější ovocnou dřevinou. Roste pomalu, na zimu shazuje listy a má neuspořádaně tvarované větve, které mohou mít i trny. Dožívá se až sto let. Pro pěstování jujuby se nejlépe hodí lokality, kde se daří i vínu, tedy teplejší oblasti s dostatkem slunce a dlouhým podzimem, během kterého mohou plody vyzrát. Na půdu nemá nijak přehnané nároky, může být i kamenitá, ovšem zároveň propustná. Pěstovat se tak dá i v jižních částech Česka.

Užívání jujuby (cicimku) bylo až donedávna odůvodněno pouze důvěrou v klinické zkušenosti TČM. Až do roku 2007 totiž nebyly v západní vědecké literatuře o plodech jujuby (cicimku) téměř žádné informace. Pak se v japonské publikaci objevila studie o možném protirakovinném účinku jujuby (cicimku) na játra. Taiwanská publikace následně potvrdila ochranný účinek jujuby (cicimku) na játra. Od té doby se informovanost a počet publikací o této rostlině rapidně zvýšil.

Plody jujuby jsou kromě vysokého obsahu vitaminu C přínosem i pro zajímavý obsah vitaminů skupiny B, karotenu, přírodního cukru a minerálních látek, jako je draslík, železo, vápník, fosfor, hořčík, sodík, zinek, mangan, měď, kobalt a jód. Obsahují také vysoce účinné bioaktivní látky, jako jsou triterpenické saponiny, flavonoidy, polysacharidy a také esenciální nenasycené mastné kyseliny, aminokyseliny a bílkoviny.

Čerstvé plody se dají zpracovávat do kompotů, povidel, pyré, želé či marinády. Výborné jsou i na koláče nebo k vínu. V Číně se také proslazují a prodávají se posypané práškem z aromatických bylin. V Indonésii využívají síly mladých jarních listů jujuby a přidávají je do salátů jako zeleninu. V Asii se listy jujuby používají i jako krmivo pro ovce, kozy a dokonce i pro bource morušového.

Jujuba je navíc i velmi rituální rostlina. V čínské tradiční kultuře byl po svatebním obřadu umísťován plod jujuby do novomanželské ložnice jako znak plodnosti.

V Bhútánu se listy jujuby používají jako směsice ve vonných pytlících, která má pomoci udržet domy obyvatelů voňavé a čisté. Navíc odhání hmyz z domu.

V Japonsku je jujuba doplňkem v klasickém čajovém obřadu.

V Koreji se dřevo jujuby používá k výrobě tradičního dechového nástroje.

Další rady, tipy a doporučení najdete v sekci „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky

Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.


Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.

S čím vám mohu pomoci:

 1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

 2. Detoxikace, redukce váhy

 3. Únava, potíže se spánkem

 4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

 5. Akné, ekzémy, plísně

 6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

 7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

bottom of page