top of page

Uzdravte své srdce a najděte klid i v duši


Zatímco problémy s játry souvisejí velmi často s nadbytkem, většina srdečních problémů je naopak spojena s nedostatkem. V čínské medicíně se při nevyváženostech srdce velmi často neléčí přímo srdce samotné. Závisí totiž na výživě a energii dodávané ostatními orgány. Drtivá většina srdečních problémů je tak způsobena nevyváženými stavy jiných orgánových soustav a řeší se jejich nápravou.


Nejčastější srdeční disharmonií je nedostatek srdečního jinu a krve. Rozlišit nedostatek jinu a nedostatek krve umožňují příznaky. Osoba s nedostatkem jinu obvykle vykazuje mírné horké příznaky: jasně červený jazyk a tváře, rychlý a slabý pulz, horkost. Symptomy nedostatku krve jsou bledý jazyk, tvář a nehtová lůžka a zpomalenost.


O vysokém krevním tlaku a hypertyreóze se často soudí, že jsou částečně způsobeny nedostatkem jinu. Ochlazující účinek jinu navíc chrání srdce před záněty. Nedostatek jinu je velmi často zapříčiněn játry trpícími nadbytkem, jehož vinou odebírají z těla příliš jinu.


Další možnou příčinou jsou podle Paula Pitchforda ledviny trpící nedostatkem, jelikož játra jsou základním zdrojem jinu i jangu. K obohacení jinu je důležité nejdříve snížit případný nadbytek v játrech. Dále je třeba vyhýbat se zahřívajícím substancím, které vyčerpávají jin, především kávě, alkoholu, tabáku. Byliny, které posilují ledvinový jin, jsou účinné i při posilování srdečního jinu.


Zvláště prospěšné jsou čerstvé pšeničné klíčky, loupaná pšeničná zrna (v jídle nebo jako čaj) a fazole mungo. Kromě bylin léčících nedostatek jinu v ledvinách lze zakomponovat také cibulky lilii (druhy rodu Lilium; paj-che) nebo syrový kořen náprstníku (Rehmania glutinosa; šeng-ti-chuang).


Nedostatek krve je nejčastěji následkem oslabené sleziny-slinivky a/nebo ledvin (oba tyto orgány se podílejí na tvorbě krve). K posílení krve a jejímu směrování do srdce lze využit konkrétně anděliku lékařskou (Angelica archangelica), zpracovaný kořen náprstníku (Rehmannia glutinosa; šeng-ti-chuang) a kořen šalvěje červenokořenné (Salvia miltorrhiza; tan-sen). Každou lze užívat samostatně.


Kombinace zpracovaného náprstníku a anděliky tvoří zahřívající lék, zvláště účinný při onemocněních se symptomy chladu. Kořen šalvěje červenokořenné, což je hořká bylina, je prospěšnější při příznacích vlhka nebo nadměrné tvorbě hlenu.


Jak připomíná Paul Pitchford, v posledních sto letech dominovaly napjaté, hyperaktivní aspekty lidské osobnosti a jinové aspekty vnímavé, uvolněné, ženské aspekty a samotný element země byly poškozeny.


Často se také setkáváme s nedostatkem srdeční čchi a jangu. Oba tyto nedostatky způsobují rozrušenost ducha s příznaky nevyváženého stavu srdce, jako jsou palpitace, nepravidelný a slabý tep, bledý jazyk a letargie. Nedostatek jangu (zahřívající princip) bude rovněž provázen chladnými příznaky. U dnešních lidi je běžné, že je energie čchi v srdci vážným nedostatkem nebo není plynule distribuována. Čchi směruje tok tekutin a krve skrz srdce, a slabý tok čchi proto způsobuje výše uvedené symptomy nedostatku jinu a krve.


Pak se objevují nervové poruchy, celková tělesná slabost a deprese. Při nedostatku srdeční čchi a jangu je to tvrdnuti srdečních tepen, intenzivní bolest na hrudi.

Srdce získává jang z velké části z ledvin, a nedostatek srdečního jangu je proto spojen s nedostatkem jangu v ledvinách. Energii čchi srdce zásobují plíce a slezina-slinivka.


Léčba stravou u těchto poruch obecně řečeno obnáší zlepšení srdečního jinu, tak, aby byl duch udržován v srdci ochrannou bariérou jinových podstat.


Stravovací rady pro zklidnění a soustředění mysli:

Prostý jídelníček doplněný o občasný půst velmi výrazně přispívá k dosažení hlubokého, pokojného myšlení. Člověk by se měl navíc vyvarovat stravovacích návyků, které rozptylují mysl nebo přehřívají tělo, a tím vyčerpávají jinové tekutiny. Jídla s velkým množstvím přísad, velmi ostré a chuťově výrazné pokrmy, rafinovaný cukr, alkohol, káva, noční jedení a velká večerní jídla mohou způsobovat nespavost, a přes den navíc nezastavitelné záplavy rušivých myšlenek.


Níže uvedené látky podle tradiční dietetiky snižují nervozitu, léčí nespavost a zlepšují soustředění mysli tím, že zklidňují ducha a pomáhají, aby zůstal ukotven v srdci:

• Lastura ústřice: Vynikající prostředek pro budování srdečního jinu , snížení bloudivého jangu. (Vápník z lastur ústřic je možné zakoupit v prodejnách s potravinovými doplňky.)

• Obiloviny: celozrnná pšenice, hnědá rýže a oves zklidňují mysl jemně, ale do hloubky.

• Houby: Poria cocos, uklidňuje nervy a zlepšuje rovnováhu tekutin. Lesklokorka lesklá (v Japonsku reishi), posiluje imunitu, přímo vyživuje srdce, zklidňuje ducha a tiší mysl.

• Potraviny bohaté na křemík: čaj z ovesné slámy, kaše z ječmene, čaj z ovesných krup, okurka, celer, salát a šťáva z celeru/salátu. Potraviny s vysokým obsahem křemíku zlepšují metabolismus vápníku a posilují nervové a srdeční tkáně.

• Ovoce: Moruše a citron tiší mysl (moruše má silnější účinek). Bobule klanoprašky čínské (Schisandra chinensis) zklidňují ducha a v čínském bylinářství jsou ordinovány při nespavosti, ke zlepšení soustředění a k obnově paměti. Jejich svíravý účinek je využíván při léčbě častého močení, poluce, průjmu a nadměrného poceni.

• Semínka: Semínka cicimku (druhy Ziziphus jujuba/spinosa; suan-cao žen) se v čínském bylinářství často využívají ke zklidnění ducha. Soudí se, že přímo vyživují srdce. Rovněž chia semínka mají tišící efekt.


Pro nervózní osoby a lidi trpící nespavosti je prospěšné pravidelné užívání rmenu (rmence sličného), šanty kočičí, šišáku širolistého, kozlíku lékařského, bazalky, šípku, kozího mléka, přepuštěného másla (ghi).


Hořká chuť jakéhokoli jídla „vstupuje" do srdce a ovlivňuje je. Tato chuť má hned několik účinků. Očišťuje fyzické srdce a srdeční cévy od nánosů, zklidňuje a snižuje jangové aspekty v hlavě a soustředí je do srdce (hořkost má sestupný, do středu směrující účinek), ochlazuje přehřáté srdce a stimuluje stagnující játra, čímž uvolňuje více energie pro srdce v rámci cyklu stvoření.


Hořkost je u obilovin, jako jsou pšenice a rýže, obsažena v klíčcích a v otrubách, které jsou však odstraněny rafinaci při výrobě bílé mouky a bílé rýže. Esenciální mastné kyseliny v obilných klíčcích, jakož i vitaminy skupiny B, obsažené primárně v klíčcích a otrubách, mají nepopiratelný léčebný a výživný účinek na nervy.


Doporučuje se také užívání hořčíku a aminokyseliny L-tryptofan ke zklidnění mysli, posílení hlubokého spánku a léčbě depresí.
Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.


S čím vám mohu pomoci:

  1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

  2. Detoxikace, redukce váhy

  3. Únava, potíže se spánkem

  4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

  5. Akné, ekzémy, plísně

  6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

  7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com


Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

Comments


bottom of page